Žák, který podal přihlášku na studijní obor 75-31-M/01 - Předškolní a mimoškolní pedagogika – ŠVP „Předškolní a mimoškolní pedagogika“ (denní forma), je hodnocen na základě následujících kritérií:
1. Výsledek součtu jednotné zkoušky (výsledek zohledněn 60 %)
- písemný test z Českého jazyka a literatury
- písemný test z Matematiky a její aplikace
Pro úspěšné vykonání jednotné zkoušky musí žák získat minimálně 20 bodů v součtu za jednotné testy z českého jazyka a matematiky.
Uchazečům se speciálními vzdělávacími potřebami budou uzpůsobeny podmínky pro konání jednotné zkoušky podle aktuálního vyjádření školského poradenského zařízení předloženého spolu s přihláškou, a to nejpozději do 1. března 2023.
Cizinci, kteří získali předchozí vzdělání v zahraniční škole a podali žádost o nekonání jednotné zkoušky z Českého jazyka a literatury, uvedenou zkoušku nekonají. Škola ověří rozhovorem znalost českého jazyka, která je nezbytná pro vzdělávání v daném oboru. Pro zařazení daného uchazeče do výsledného pořadí se použije pořadí v redukovaném hodnocení (tj. neobsahuje výsledek testu z českého jazyka a literatury).
Cizinci podle § 1 odst. 1 zákona o opatřeních v oblasti školství v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace (dále jen „cizinec - azylant“) se při přijímacím řízení pro školní rok 2023/2024 promíjí na žádost přijímací zkouška z českého jazyka (viz Příloha č. 1). Znalost českého jazyka, která je nezbytná pro vzdělávání v daném oboru vzdělání, bude ověřena rozhovorem. Pro zařazení daného uchazeče do výsledného pořadí se použije pořadí v redukovaném hodnocení (tj. neobsahuje výsledek testu z českého jazyka a literatury).
Cizinec - azylant má na základě žádosti připojené k přihlášce ke vzdělávání ve střední škole právo konat písemný test jednotné přijímací zkoušky ze vzdělávacího oboru Matematika a její aplikace v ukrajinském jazyce (viz Příloha č. 1).
Termín konání jednotné zkoušky:
- 1. termín: čtvrtek 13. dubna 2023
- 2. termín: pátek 14. dubna 2023
2. Školní přijímací zkouška – ověření předpokladů v řečové, hudební, pohybové a výtvarné oblasti (výsledek zohledněn 25 %)
Termíny školní přijímací zkoušky (školní přijímací zkouška proběhne ve stejný den jako jednotná zkouška – konkrétní den je stanoven pořadím škol na přihlášce)
- 1. termín: čtvrtek 13. dubna 2023
- 2. termín: pátek 14. dubna 2023
3. Prospěch na základní škole z 1. a 2. pololetí 8. ročníku a prvního pololetí 9. ročníku (výsledek zohledněn 15 %). U cizinců bude hodnocen prospěch dle výsledků vzdělávání ze zahraniční školy. Vysvědčení ze zahraniční školy musí být úředně přeloženo do českého jazyka.
U cizinců – azylantů bude prospěch hodnocen na základě výsledku vzdělávání ze základní školy, kterou absolvovali v ČR, popř. z odpovídajícího ročníku vzdělávání na Ukrajině. V tomto případě je nutné přiložit k přihlášce dokument s hodnocením prospěchu vzdělávání na Ukrajině. Pokud uchazeč dokument ze zahraniční školy nemá, přiloží k přihlášce vyplněné čestné prohlášení (viz Příloha č. 2), do něhož uvede předměty z posledních dvou ročníků studia na Ukrajině a jejich hodnocení.
Pozn. V přijímacím řízení nelze hodnotit hodnocení na vysvědčení za druhé pololetí školního roku 2019/2020. Pro zařazení uchazeče, který absolvoval 8. ročník v tomto školním roce (2019/2020), se do výsledného pořadí započítá dvakrát hodnocení za 1. pololetí 8. ročníku).
4. Úspěchy v soutěžích a přehlídkách vyhlášených ve Věstníku MŠMT pro školní roky 2021/2022 a 2022/2023 - umístění do třetího místa v okresním a krajském kole a umístění v celorepublikovém kole – za každou soutěž bude uchazeči přičten 1 bod.
Ad 2. Školní přijímací zkouška – tj. zkoušky zjišťující úroveň předpokladů:
1. v řečové a reprodukční oblasti
Zadaný text v rozsahu cca A 4 si uchazeč osvojí tichým čtením, po přečtení text volně reprodukuje. Jako texty jsou použity: úryvky z knih pro děti a mládež a z dětských časopisů;
Zkouška dovednosti hlasitého čtení a výslovnosti (text z oblasti beletrie).
2. v hudební oblasti
(předpokladem přijetí ke studiu není nutná dovednost hry na hudební nástroj)
a) Hlasové předpoklady:
- zazpívat lidovou píseň a transponovat ji do dalších tónin bez doprovodu hudebního nástroje.
b) Sluchové předpoklady:
- zazpívat slyšené tóny hrané na klavír;
- zazpívat určené tóny z hraných dvojzvuků a trojzvuků;
- určit poslechově počet tónů, které jsou současně hrány na klavír (1 – 4).
c) Rytmické předpoklady:
- opakovat formou tleskání slyšené krátké rytmické úseky v sudém i lichém taktu.
3. v pohybové oblasti
Sportovní gymnastika:
- předvést stoj na rukou (s dopomocí), přemet stranou, kotouly vpřed i vzad (i různá provedení), váhu, nůžky a další prvky spojit do krátké sestavy.
Jacíkův motorický test:
- souvislé cvičení po dobu dvou minut (leh na zádech - stoj spatný - leh na břiše - stoj spatný).
c) Čestné prohlášení o schopnosti uplavat nejméně 50 m libovolným způsobem (odevzdat u přijímací zkoušky).
4. ve výtvarné oblasti
Studijní kresba:
(s důrazem na kompozici, tvar, objem, materiál a prostorové vztahy předmětů)
Námět: zátiší z kontrastních předmětů (džbán, krychle, draperie);
Doporučený výrazový prostředek: tužka, rudka nebo uhel;
Formát: A3.
Pro splnění kritérií přijímacího řízení je dosažení minimálně 20 bodů z každé oblasti. Školní přijímací zkoušku konají všichni uchazeči, včetně cizinců a cizinců – azylantů.
Při rovnosti bodů budou postupně zohledněny:
- výsledek testu z ČJ;
- výsledek testu z M;
- výsledky vzdělávání z 2. pololetí 8. ročníku základní školy (prospěchový průměr);
- výsledky vzdělávání z 1. pololetí 8. ročníku základní školy (prospěchový průměr);
- výsledky vzdělávání 1. pololetí 9. ročníku základní školy (prospěchový průměr).
Pořadí uchazečů vyplývá z celkového počtu bodů získaných v přijímacím řízení.
Nezbytnou součástí přihlášky je lékařský posudek o zdravotní způsobilosti.
Není požadována dovednost hry na hudební nástroj.