Třída 1. CP se v rámci výuky českého jazyka a literatury zapojila do projektu Erasmus+. Od listopadu do února proběhlo několik projektových hodin na téma české národní pohádky a jejich sběratelé. Nejprve se žákyně seznámily s obecnými rysy pohádek, mezi něž patří například nadpřirozené jevy, časová a místní neurčenost, užití „magických“ čísel nebo „mluvící“ jména postav. V následujících hodinách se třída zabývala prací a životními osudy dvou významných českých pohádkářů, Boženy Němcové a Karla Jaromíra Erbena, které žákyně zpracovaly do podoby informačních plakátů.
S paní Němcovou se dokonce seznámily blíže, než je obvyklé, protože se uvolila k osobní návštěvě naší třídy. Tento zážitek nám zprostředkovala Kateřina Lukešová, která se do naší nejznámější spisovatelky „převtělila“ a neúnavně odpovídala na otázky, které na besedě padaly. Zvídavé dotazy se zaměřily nejen na spisovatelskou a národně-buditelskou kariéru Boženy Němcové, ale i její osobní život.
Na závěr si žákyně práci sběratelů pohádek vyzkoušely samy. V hodině jsme si pustily méně známou pohádku Boženy Němcové Tajemný pás a žákyně potom ve skupinách zpracovávaly vlastní verzi pohádky podle toho, co si z poslechu zapamatovaly. Zde žákyně využily nabyté vědomosti z úvodní hodiny o pohádkách. V některých případech „sběratelky“ zapojily více svou autorskou kreativitu, v jiných se zaměřily spíše na co nejvěrnější zachování původní pohádky. Vzniklo několik verzí včetně moderního zpracování do divadelního scénáře. Některé z nich si stejně jako informační plakáty a fotografie z projektových hodin můžete prohlédnout níže.