Specializace výtvarné výchovy 2. D, 3. D, 3. AP, 3. BP a 3. CP se 12. 11. 2024 vydaly do Prahy za aktuálními výstavami výtvarného umění. Konkrétní plánované výstavy současného umění byly doplněny komentovanou procházkou po Praze gotické a barokní.
V Galerii DOX jsme absolvovali komentovanou prohlídku výstavy Melancholie vnějších mezí Josefa Bolfa, výstavy MILKOV Stefana Milkova. Výstava Melancholie vnějších mezí poprvé celistvě představuje rozsáhlý soubor maleb, které vznikaly v průběhu posledních více než deseti let. Jejich hlavní spojnicí je podobný formát malých rozměrů. Nebyly tvořeny jako systematická série, ale na výstavách byly většinou instalovány ve větších skupinách, v několika řadách nad sebou. To přirozeně vedlo k jejich vzájemnému dialogu, k jakémusi vyprávění. Přesto se však jedná o solitérní obrazy, o silná díla, jež si zasluhují vlastní pozornost. Na relativně malém prostoru se prostupují neznámé světy a odehrávají se galaktické exploze, brány dimenzí se tříští o kanoucí slzy.
Tyto obrazy Josefa Bolfa, plné temných postav a zničených městských scenerií, jsou zrcadlem jeho vlastní duše. Maluje je s intenzitou, která mu dodává alespoň iluzi, že se jeho vnitřní svět dokáže spojit s tím vnějším. Ale ve skutečnosti mu jeho dílo poskytuje jen dočasný únik od pocitu hluboké existenciální prázdnoty. Bolfovy obrazy jsou odrazem autorova duševního stavu, jeho bojů a nejistot. Každá postava, kterou namaluje, nese kousek jeho bolesti, a každé město, které vytvoří na plátně, je připomínkou míst, která navštívil ve svých nejtemnějších snech. Maluje lidi bez tváří ztracené v ruinách měst, která se rozpadala stejně jako umělcova duše.
Bolfovy nové obrazy jsou nejen svědectvím jeho vlastního boje, ale i reflexí současného světa a jeho chaotické povahy. Nejnovější díla kombinují prvky dystopických krajin s intimními portréty. Tyto obrazy zachycují anonymní postavy v městských ruinách, jejich prázdné oči a bezútěšné výrazy odrážejí hlubokou ztrátu a zoufalství. Jsou to obrazy plné tiché hrůzy, která se pomalu vkrádá pod kůži. Každý detail je pečlivě promyšlený, každá barva nese svůj vlastní příběh. Autor zobrazuje postapokalyptický svět, kde jediným pozůstatkem lidské přítomnosti jsou opuštěné domy a prázdné ulice, dokonale vystihuje pocit ztráty a prázdnoty. Jsou to obrazy, které vyprávějí o konci jednoho světa a začátku nového, neznámého. Obrazy Josefa Bolfa jsou ale především svědectvím o lidské křehkosti, stejně jako o nezlomné síle ducha, který se nevzdává ani v nejtemnějších chvílích. Bolfovy vize se staly odkazem, který přetrvává, dokládají, co znamená být člověkem v moderním světě plném nejistot a zmatku.
Výstava MILKOV je dosud nejrozsáhlejší samostatnou výstavou sochaře Stefana Milkova (1955), který na české výtvarné scéně působí kontinuálně již od poloviny 80. let. Po studiích na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze se Milkov zapojil do aktivit nově se rodící generace umělců, která je někdy označována jako postmoderní, a v roce 1987 byl spoluzakládajícím členem skupiny Tvrdohlaví, k níž patřili umělci Jaroslav Róna, František Skála, Jiří David, Michal Gabriel, Čestmír Suška, Stanislav Diviš, Petr Nikl, Zdeněk Lhotský nebo Václav Marhoul.
Tvorba Stefana Milkova je námětově zasazena do světa bájných a mytických postav a výjevů, objevují se i témata křesťanská. Respekt k starobylým symbolům, jejichž univerzální platnost Milkov nepopírá, často kontrastuje s jemnou ironií a humorem. V pozdější Milkovově tvorbě je patrný zájem o technologickou eleganci odkazující k věku strojů, vyjádřený téměř aerodynamickým tvaroslovím a dosahující až k čistě abstraktnímu výrazu.
Výstava představuje výběr z děl Stefana Milkova, která vznikla v období 1989–2024. Předkládá výběr, který umožnuje vhled do jeho tvorby a jejích různých a často překvapivých poloh. Výstavu provází velkoformátové abstraktní malby, jimž se autor začal intenzivně věnovat v období posledních deseti let a které představují zcela svébytnou linii jeho umělecké tvorby. Různé formy, různé materiály. Minipříběhy i mytologické výjevy. Andělské šustění křídel, rozbitý sluneční vůz na poušti, rekové na horizontu a nástup moderní civilizace. To je krajina Stefana Milkova. Sochy a obrazy, které vyžadují soustředění a zamyšlení. Není to lehké čtení, ale jistě stojí za to.
Architektura, volné umění a design pod jednou střechou – to byla přehlídka mladého umění Pokoje. Přehlídka tvorby studentů vysokých uměleckých škol z celé České republiky a také z Polska, Slovenska a Maďarska každoročně oživuje domy v centru Prahy, pro jejichž prostory vytvářejí účastníci vždy vlastní specifické umělecké projekty. Pokoje jsou zároveň jedinečným mezinárodním setkáním, které iniciuje výměnu myšlenek i přístupů začínajících umělců.
Výstava opět oživila netradiční prostory v centru Prahy, tentokrát v budově na Hybernské ulici, a to od 8. do 17. listopadu 2024. Letošní téma znělo: Růst.
Specializace Vv 3. D zhlédla na závěr ještě stálou expozici textilního designu v nedalekém Obecním domě. Spojením nezaměnitelného kouzla secesních prostor kulečníkových a karetních heren Obecního domu a exkluzivních Haute Couture modelů Blanky Matragi vznikl jedinečný koktejl opojující smysly. Výstava Timeless představuje obměněnou expozici mapující její více jak pětatřicetiletou kariéru módní návrhářky a designérky. Rovněž zde najdete nejnovější kolekci Elements 2017. Zde se designérka Blanka Matragi inspirovala přírodními živly, bez kterých by život na naší planetě neexistoval. Kolekce Elements je obohacena o nejnovější technologie nejen v materiálech, ale hlavně v přístupu a používání autorských inovačních nápadů v 3D efektu s iluzionistickými prvky. Dále je k vidění také sklo, porcelán, sochy, lustry, šperky či grafiky.
Exkurze specializací Vv 2., 3. ročníku za výstavami aktuálního umění do Prahy byla přínosná.