Latinské improviso se překládá jako nepředvídaně, nenadále, nečekaně.
S improvizací se setkáváme v našem každodenní životě, kdy musíme řešit problémy, které jsme ještě neřešili. Improvizace bývá také spojována i s uměním – hudebním, výtvarným, divadelním, pohybovým… Ve všech případech však platí, že improvizace je konání TADY a TEĎ, tedy bez přípravy.
Můžeme se improvizaci naučit? Do jisté míry ano, ale pouze dlouhodobou a poctivou přípravou, která vede ke „zkrocení“ improvizačního řemesla. Improvizační dovednost nám pak pomůže zvládnout nenadálé jednání a nečekané situace, naučí nás pružně reagovat na přicházející podněty. Improvizace tedy znamená velkou pokoru, vnímání partnera a vzniklé situace, nabízení podnětů, ne „házení klacků pod nohy či lasa na krk tomu druhému!“, či soutěž „kdo líp, dřív, hlasitěji“.
Olomoucké Olivy patří k nejstarším a nejlepším improvizačním týmům v Čechách. Poctivé, každotýdenní tréninky jsou hodně znát – nejen nápaditost a pohotovost, ale i skvělé pointy, inteligentní humor, absolutní souhra, vzájemné „slyšení se“. To jsou hlavní atributy Oliv. Jsou dokonalí, ale ve zpívaných a poetických kategoriích zcela bezkonkurenční!
My dramaťáci z pedagogické školy jsme si to zažili ve čtvrtek 26. září v sále Mozartea Arcidiecézního muzea v Olomouci. Vřele doporučujeme!!!!