Gymnázium:
V poznatkové oblasti Zeměpisu a Geografie si žáci osvojují základní vědomosti o Zemi. Získávají základní informace o přírodních, společenských, hospodářských, politických a kulturních poměrech své vlasti, o státech světa a současných globálních problémech lidstva.
V činnostní oblasti Zeměpisu a Geografie žáci získávají dovednosti potřebné pro práci s mapami, statistickými daty a s informačními materiály a orientují se v nich. Učí se samostatně vyhledávat a třídit informace z různých zdrojů.
Předmět umožňuje žákům orientovat se v současném světě a v problémech současného lidstva, umožňuje uvědomovat si civilizační rizika a spoluzodpovědnost za kvalitu života na Zemi, vztah lidí k přírodnímu i společenskému prostředí.
Zeměpis a Geografie se realizuje také v úzké koordinaci s dalšími předměty – Biologie, Chemie, Fyzika a tento komplexní přístup naučí žáky pracovat v širším okruhu vzájemných tematických souvislostí a s více zdroji informací.
Pro zájemce je v předposledním ročníku nabídnut dvouletý volitelný Seminář a cvičení z geografie, jehož náplní je rozšíření a procvičení probraného učiva a příprava k úspěšnému studiu na vysokých školách různého typu. V posledním ročníku je pak žákům nabídnut jednoletý seminář z Politické geografie, jehož cílem je poskytnout žákům témata z aktuálního světového dění, a prohloubit tak jejich geografické znalosti a uvažování v globálních souvislostech.
V kvintě a sextě šestiletého studia je při výuce uplatněna metoda CLIL. Vybrané kapitoly jsou vyučovány v anglickém jazyce v rozsahu 25 % výuky v ročníku.
Pedagogická škola:
Obecným cílem předmětu je formovat u žáků geografické myšlení. Žáci jsou vedeni, aby zejména v atlasech a odborné literatuře viděli obrovský zdroj poznání. Jejich častým používáním se učí informace vyhledávat, třídit na podstatné a doplňující, pracovat s nimi (číst grafy a tabulky) a hlavně je umět využívat a uplatnit. Znalosti získané studiem zeměpisu žáci mohou efektivně uplatnit ve svém dalším studiu, budoucím povolání, při cestování a dalších praktických činnostech. Zeměpisné poznatky jim také pomohou orientovat se v dnešním rychle se měnícím světě a v problémech přírodního a společenského prostředí.