Přejít na obsahovou část stránky

Ve víru oslav – rok poté

20. února 2023 oslavil přerovský rodák Jan Blahoslav 500. narozeniny. Na školním hřišti Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy v Přerově vytvořili v tento slavnostní den žáci a pedagogové živý obraz ve tvaru čísla 500. Symbolicky Janu Blahoslavovi popřáli a odstartovali tak několik měsíců trvající oslavy.

Kulatin se však v tomto roce sešlo hned několik. Na konci března 2023 proběhl jubilejní 30. výtvarný salon s podtitulem Jiné světy, na který zavítali také představitelé města Přerova v čele s primátorem Ing. Petrem Vránou. I další tradiční akce naší školy slavila kulatiny. Již po dvacáté se uskutečnila Literární kavárna – místo pro setkání přátel poezie, prózy, kávy, čaje a zábavy.

Při příležitosti 90. výročí položení základního kamene stavby školní budovy dnešního Gymnázia Jana Blahoslava se na konci dubna 2023 konal projektový den. Žáci a učitelé se přenesli do atmosféry třicátých let, pánové dorazili v oblecích a dámy v elegantních šatech s dobovými módními doplňky. Během projektového dne se připomnělo také 30. výročí založení gymnázia a 15. výročí od sloučení gymnázia a pedagogické školy.

Slavilo se i v květnu, a to ve velkém stylu. V Mervartově síni přerovského zámku převzali vítězové celostátní literární soutěže, inspirované osobností Jana Blahoslava, z rukou ředitelky Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy v Přerově Mgr. Romany Studýnkové, primátora města Přerova Ing. Petra Vrány a ředitele Muzea Komenského v Přerově Mgr. Radima Himmlera ceny za nejlepší soutěžní práce. Soutěž vyhlásila naše škola ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově. Vítězové literární soutěže obdrželi pamětní stříbrnou minci, vydanou Českou národní bankou u příležitosti 500. výročí narození Jana Blahoslava, dále pamětní diplomy, poukazy do knihkupectví a propagační materiály Muzea Komenského a města Přerova. Tento den pokračovaly oslavy Blahoslavova jubilea dvěma koncerty pěveckých sborů – Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy v Přerově a Gymnázia Jana Blahoslava v Ivančicích.

Vyvrcholením oslav byl slavnostní koncert Masters of GJB a SPgŠ Přerov, který se uskutečnil v červnu na školním hřišti. Na pódiu se vystřídaly školní kapely, pěvecký sbor a hudební seskupení ZUŠ Bedřicha Kozánka v Přerově. Obrovský aplaus sklidilo společné vystoupení pěveckého sboru pedagogů. Akci svou osobní účastí podpořil vedoucí Odboru školství a mládeže Krajského úřadu Olomouckého kraje Mgr. Miroslav Gajdůšek, MBA. Dorazila také řada dalších vzácných hostů, absolventů a bývalých pedagogů.

Rok 2023 se nesl ve víru oslav. Blahoslavovy kulatiny se prolínaly napříč předměty. Žáci se ve výuce vraceli ke kořenům naší kultury, zkoumali humanistickou češtinu, tvořili Blahoslavy portréty, psali mu vzkazy v cizích jazycích a zpívali jeho písně. Závěrem lze konstatovat, že naše škola v roce 2023 sestavila ze střípků poznání velký obraz osobnosti a odkazu Jana Blahoslava a jeho doby.

Akce probíhaly za finanční podpory Olomouckého kraje a města Přerova.

Oslavy Jana Blahoslava

Ve víru oslav 2023

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti

Nastavení cookies

Vaše soukromí je důležité. Můžete si vybrat z nastavení cookies níže. Zobrazit podrobnosti